Program – Zoo Ostrava
BIG JUMBO

Naším cílem je dětem vysvětlit důležitost ochrany životního prostředí a funkci zoologických zahrad.
Celý týden probíhá celotáborová soutěž:
Děti – expedičníci jsou rozděleni do tří skupin „družstev“. Družstva jsou tvořena tak, aby starší děti pomáhaly mladším a vzájemně tak tvořily tým. Jednotlivá družstva mezi sebou celý týden soutěží - děti čekají závody, soutěže, akční i pohodové hry - odlévání stop, poznávání zvěře podle zvuku apod. a snaží se získat co možná nejvyšší počet bodů. Vítězné družstvo získá na konci expedice (v pátek) cenu pro vítěze!

Všechny děti také obdrží permanentku pro celoroční vstup do Zoo Ostrava zdarma!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Týdenní program:

Po – Seznámení se ZOO
Ochrana přírody, chov zvířat v zajetí, význam zoologických zahrad. Povíme si, jak zoo funguje a dozvíme se, že mnohá zvířata jsou ve svých výbězích opravdu šťastná, i když to nám lidem vůbec tak nepřipadá

Út – Cesta za pravěkým člověkem
Zaměříme se na nově vybudovaný pavilon primátů. Odkud pochází člověk? Kdo jsou jeho předkové a jak dokázal přežít v pradávných časech, kdy na něj číhalo všude spousta nebezpečí? Těmto i mnoha dalším otázkám přijdeme na kloub. Vzpomeneme i na dobu ledovou a dozvíme se, že na střední a jižní Moravě se nalézala největší sídliště lovců mamutů na světě.

St – Šelmy
Současní i pradávní predátoři. Dozvíme se, proč mohli prehistoričtí dravci dosahovat ohromujících rozměrů, proč žralok s krokodýlem žijí na planetě Zemi již milióny let nebo jaký je rozdíl mezi levhartem, gepardem či lvem. Budeme je stopovat a v utajení sledovat – NEŽ SI NÁS VŠIMNOU…

Čt – Velké safari
Celodenní kvízová, sportovní a orientační hra. Ocitneme se v Africké savaně a našim úkolem bude vystopování, odchyt a transport divoké zvěře. Stavba transportní bedny i vyjednávání s nepřátelskými Masaji.

Pá – Ptáci
V pátek nás čeká trochu opomíjený, ale na zemi hojně zastoupený živ. druh. Začneme u ptakopánvých ještěrů, kterým byl například i Tyranosaurus Rex, kterého se pokusíme vystopovat a skončíme u současných pštrosů, kondorů a orlů. Na závěr dne vyhodnotíme celotýdenní soutěž a dětem předáme permanentky pro celoroční volný vstup. Z EXPEDICE SE VRÁTÍME ELEKTRICKÝM VLÁČKEM!

Denní harmonogram:

Od 8.45 do 9.00 hod si instruktoři převezmou děti před branou ZOO.
STANOVIŠTĚ JE ZŘETELNĚ OZNAČENO CEDULÍ „TÁBOR“.

V 9.00 hod s dětmi přejdeme do kulturní místnosti, která je naším „hlavním stanem“. Nachází se v prvním patře restaurace „SAOLA“. Zde si budeme při hře povídat o tématu dne a NÁSLEDNĚ VYRÁŽÍME DO ZOO.
Děti ale nečeká jen procházka mezi výběhy a voliérami. Je pro ně připraveno mnoho soutěží a kvízů, stopování zvěře, odlévání stop, hmatové soutěže a poznávání zvířat podle jejich zvukového projevu.

Ve 12.00 hod je oběd, který pro nás bude připravený v restauraci „SAOLA“.

Od 12.30 hod chvilka klidu s pohádkou, na dětském hřišti nebo v dětské zoo ve výběhu koz, kde to děti milují.

Ve 13.00 hod - rukodělné aktivity (malování na triko, společné vytváření vlajky svého družstva apod.)

Ve 14.00 hod přichází ten pravý čas, kdy mohou jednotlivá družstva na svá konta získat body do celotáborové soutěže (kvízy, olympiády apod.)

V 15.15 hod svačina.

V 15.30 hod – táborové hry

V 16.00 hod instruktoři předají děti rodičům před hlavním vstupem do ZOO.

Na pitný režim dětí dohlížejí celý den instruktoři. Děti mají po celou dobu trvání tábora k dispozici neomezené množství slazených/neslazených a perlivých/neperlivých minerálních vod.